Šolski parlament razpravlja vsako šolsko leto o določeni temi v sodelovanju z ZMPS (Zveza prijateljev mladine Slovenije). Temo vključujemo v redni program kot obliko vzgoje za demokracijo in kot prostor za javno izražanje otroških mnenj in vprašanj, ki zadevajo odraščanje in vključevanje v življenjsko okolje.

Učenci so lansko in letošnjo šolsko leto razpravljali o duševnem zdravju. Lansko leto je bilo namenjeno razpravi in predlogam.

V letošnjem letu pa so se učenci od 1. do 9. razreda konkretno lotili dela. V okviru različnih dejavnosti so učenci izdelali konkretne izdelke na temo Duševno zdravje otrok in mladih. Ker je nastalo toliko dobrih izdelkov, smo se odločili, da naredimo šolsko razstavo. Razstava se je imenovala Hej, pazi nase in na druge, kjer so učenci ugotavljali, kako lahko v danih situacijah poskrbijo za svoje dobro počutje.

Razstavo so si ogledali vsi učenci od 1. do 9. razreda. Na razstavi so se s pomočjo različnih aktivnosti spraševali, kako lahko sami poskrbijo za svoje duševno zdravje; spoznaj samega sebe, kaj lahko in česa ne moreš nadzirati, kako iskati pri sebi in drugih pozitivne stvari, kakšno moč imajo besede, kakšen je dober prijatelj, kako lahko z gibanjem in prehrano poskrbeti za svoje dobro počutje, katere so zdrave in slabe navade ter kam po pomoč, če je stiska prevelika. Učenci so bili zelo aktivni na razstavi in tukaj je nekaj njihovih povratnih ugotovitev;

• Ugotovil sem, da je 5 ur na dan na telefonu že slaba navada.
  • Da se je brezveze primerjati z drugimi.
  • Treba se je večkrat objemat, objem mora trajati vsaj 7 sekund.
  • Izvedela sem veliko o svojih sošolcev, kaj imajo radi.
  • Fajn je imet nek plan, kdaj in kaj imamo v tednu.
  • Vsi smo si različni in drugače razmišljamo.
  • Ugotovila sem, da če se objemaš 7 sekund, sprožiš efekt ljubezni.
  • Ugotovil sem, da je preveč telefona slabo za tvoje počutje.
  • Ugotovil sem, da sem kakršen sem.
  • Všeč mi je bil naš predalček – podari lepe besede.
  • Jabolka ne pade daleč z drevesa.