ŠPO

NAVODILO ZA UČENCE:

Če imate možnost, si sprintajte prilogo, v kateri so navodila in predloga za družabno igro Kače in lestve po športno. Če te možnosti nimate, si iz igre izberite 8 – 10 poljubnih vaj (pitje vode ni vaja, temveč nagrada 🙂 ) in jih enkrat v dnevu naredite doma ali na prostem, če bo vreme primerno.

Igro se seveda lahko igrate tudi ostale dni, kadarkoli vas bo volja. Pa obilo zabave!

Pravila za igro KAČE IN LESTVE

ANGLEŠČINA

Tema: Moja najljubša žival

Cilji: ponovitev besedišča za živali

poimenujejo svojo najljubšo žival

PESMICA O BARVAH

Poslušaj pesmico o barvah WHAT ‘ S YOUR FAVOURITE COLOUR?

Risanka Peppa Pig THE ZOO

Poglej risanko o pujsi Peppi.

Zapomni si živali, ki nastopajo v zgodbici.

V zvezku naredi spodnjo tabelsko sliko.

V zgornji kvadratek: ANIMALS s črno barvico nariši živali, ki so nastopile v zgodbici.

V spodnji kvadratek nariši svojo najljubšo žival.

ANIMALS

My favourite animals is…

Lahko mi posreduješ sliko tvoje najljubše živali.

MAT LIKI

(Gradivo: ppt, DZ str. 102,103)

1. Oglej si razlago o LIKIH v računalniška predstaviti (ppt), ki je dodatek tega dokumenta. Tam boš lahko spoznal/-a osnove o likih.

2. Kratka dopolnitev

Kot si že ugotovil-a liki razlikujejo od teles. Poenostavljeno telesa lahko primemo, like pa rišemo. Rišemo jih z ravnimi ali krivimi črtami. Ravne črte rišemo z ravnilom. Krive pa pogosto s šablonami ali šestilom. Pri risanju moramo biti natančni. Ravne črte v likih imenujemo stranice. Tam, kjer se stranice stikajo so oglišča.

3. Preberi še razlago v  DZ str. 102 in reši 1. nalogo.

4. Vadi risanje še v DZ str. 103 (celo stran).

SLJ  Bina Štampe Žmavc: POPRAVLJALNICA IGRAČ

(Gradivo: filmčki na youtubu, wikipedia, BE 44,45)

1. Najprej si oglej si posnetek pravljice  Popravljalnica igrač (na youtubu), ki jo uprizarja  otroška gledališka skupine iz Ruš.

https://youtu.be/gFeCNX7meqg                                            Upam, da si užival-a v predstavi.

2. Spoznaj avtorico in njene nasvete, kijih je podala na otrokom 29. Pikinem festivalu

(Prestavi spodnji link na youtube ali iskalnik – google.)

https://youtu.be/wURsRqyI4eU                         Zdaj veš zakaj je pomembno veliko in dobro brati.

3. Preberi še nekaj informacij o  ilustratorki  – Mojci Cerjak

https://sl.wikipedia.org/wiki/Mojca_Cerjak           Verjetno si zasledil kje živi ilustratorka Mojca?

Originalna ilustracija Mojce Cerjak za slikanico Popravljalnica  igrač

4. Preberi (tiho in glasno) odlomek v BE 44 in 45

5. Napiši v zvezku naslov in prepiši.

Bina Štampe Žmavc: POPRAVLJALNICA IGRAČ

6. Dopolni besedilo z manjkajočimi besedami.

7. Prepiši s pisanimi črkami.

V parku Velikega mesta je stal star , na katerega so vsi pozabili. Otroci so nekega dne v njem našli , ki je popravljal polomljene igrače. K njemu so prinesli svoje  igrače, ki jim jih je popravil v enem . V zameno od otrok ni zahteval , temveč naj mu pomagajo pri  paviljona in okolice. Staršem ni bilo všeč, da njihovi otroci večino časa preživijo v parku in mislijo le na . Tudi dedek se jim je zdel , ker za popravilo ni zahteval denarja. Sklenili so, da bodo na mestu paviljona postavili , dedka pa izgnali iz mesta. A načrt so jim preprečile . Sanjali so, da jih  njihove igrače iz otroštva. Starši so te igrače prinesli k dedku, da bi jih . Nikoli več niso omenili, da bi bilo treba  zapreti in dedka izgnati iz mesta. Postala je  Velikega mesta, ki so jo vsi zelo radi obiskovali.

REŠITVE:

V parku Velikega mesta je stal star paviljon, na katerega so vsi pozabili. Otroci so nekega dne v njem našli dedka, ki je popravljal polomljene igrače. K njemu so prinesli svoje pokvarjene igrače, ki jim jih je popravil v enem dnevu. V zameno od otrok ni zahteval denarja, temveč naj mu pomagajo pri urejanju paviljona in okolice. Staršem ni bilo všeč, da njihovi otroci večino časa preživijo v parku in mislijo le na igro. Tudi dedek se jim je zdel sumljiv, ker za popravilo ni zahteval denarja. Sklenili so, da bodo na mestu paviljona postavili kavarno, dedka pa izgnali iz mesta. A načrt so jim preprečile sanje. Sanjali so, da jih strašijo njihove igrače iz otroštva. Starši so te igrače prinesli k dedku, da bi jih popravil. Nikoli več niso omenili, da bi bilo treba popravljalnico zapreti in dedka izgnati iz mesta. Postala je znamenitost Velikega mesta, ki so jo vsi zelo radi obiskovali.

Povzeto po https://ucieljska.net/kvizi/HotPot/POPRAVLJALNICA_IGRAC/POPRAVLJALNICA_IGRAC.htm

8. NEOBEVZNA DODATNA NALOGA:

a) Če želiš ilustriraj, kako si ti predstavljaš popravljalnico igrač.

b) Ali –  napiši kako bi bilo, če bi nekdo v Doliču odprl popravljalnico igrač.

c) Ali –  Obnovi pravljico – povej jo bratcu ali sestrici (mamici…)